Post on 18-Jul-2015
Una mica d’història
La nostra ZER està formada pels CEIPs d’Aldover, Benifallet i Paüls.
BenifalletPaüls
Aldover
Una mica d’història
Fa 2 cursos que hem començat el Programa d’Innovació en TIC i pel qual es va fer una dotació de càmeres web als centres.
Aquest projecte està basat en el treball en grups i col.laboratiu, tant a nivell d’alumnes com de mestresutilitzant les TIC a les diferents àrees.
Presentació
Justificació
Què és una WebQuest?
Unitat didàctica
Organització dels grups i docents
Activitats alumnat
Conclusions
Resum visual
Justificació
Activitat col·laborativa realitzada a la ZER Riu i Serra, a l’àrea d’Educació Física amb l’alumnat de cicle superior.
Aquesta activitat fomenta els valors i les actituds de respecte i cooperació a l’esport.
Fomenta el treball cooperatiu dins del centre i entre els centres de la ZER.
Què és una WebQuest?
Cerca guiada d’informació basada en recursos d’Internet (i/o d’altres).
Treball col·laboratiu.
Relació amb les àrees curriculars.
Implica comprensió, anàlisi, síntesi, transformació, de la informació.
(Bernie Dodge)
Títol: “L’esport, ha de ser violent?” (Autor: Sebastià Capella)Tipologia: WebQuest [ http://www.webquestcat.org/~webquest/valors ] Àrea curricular: Educació FísicaNivell Educatiu: Primària (CS)Descripció: cerca guiada d’informació fent servir les TIC per treballar els valors en l’esport. Temporalització: del 05/02/07 al 29/03/07 (2 sessions setmanals)
Objectius d’àrea Continguts curriculars Objectius TIC Recursos/Materials TIC
Accedir al comportament social que faciliti el creixement individual mitjançant la participació solidària, la responsabilitat i el respecte a les altres persones i, especialment, la utilització de les relacions de cooperació indispensables en una activitat col·lectiva.
Identificar l’esport com un element sociocultural.
Fets, conceptes i sistemes: L’esport com a element
cultural.
Pautes i normes de diferents esports.
Actituds, valors i normes: Iniciativa en l’acció.
Esforç per vèncer les dificultats superables.
Acceptació i respecte a la diversitat d’opinió.
Responsabilitat envers les normes.
Resoldre una WebQuest. Fer una presentació de
diapositives. Treure i enumerar
conclusions a partir de la recerca, selecció i anàlisi de documentació electrònica.
Fer servir Internet per enviar i rebre missatges.
Adquirir la terminologia adequada a les TIC.
Utilitzar les TIC de manera ergonòmica i segura.
Treballar la cooperació
L’ordinador. Internet. La WebQuest. Processador de
textos. Programa de
presentació de diapositives.
Correu electrònic. (Skype) Programa
de comunicació. Càmeres web. Auriculars
multimèdia.
Unitat didàctica
Relació amb altres àrees: llengua catalana, plàstica, anglès
Eixos Transversals: educació moral i cívica, treball cooperatiu.
Organització dels grupsALDOVER BENIFALLET PAÜLS
GRUP A
- Sandra – g634127@edu365.cat
- Maria – g634120@edu365.cat
- Daisy – g634125@edu365.cat
- Nerea – g634208@edu365.cat
- Àxel – g634206@edu365.cat
- Ferran – g634255@edu365.cat
- Aleix – g634251@edu365.cat
GRUP B- Erik –
g634116@edu365.cat- Nicolae –
g634126@edu365.cat
- Ariadna – g634205@edu365.cat
- Elena – g634199@edu365.cat
- Eva – g634252@edu365.cat
- Aida – g634256@edu365.cat
GRUP C
- Sergi – g634114@edu365.cat
- Mercè – g634121@edu365.cat
- Emily – g634117@edu365.cat
- Júlia – g634207@edu365.cat
- Patricia – g634202@edu365.cat
- Maria – g634254@edu365.cat
- Noèlia – g634257@edu365.cat
GRUP D
- Marc – g634124@edu365.cat
- Ainoa – g634122@edu365.cat
- Jose - g634123@edu365.cat
- Esther – g634201@edu365.cat
- Jordi – g634204@edu365.cat
- Emma – g634253@edu365.cat
- Roser – g634258@edu365.cat
GRUP E
- Júlia – g634119@edu365.cat
- Dana – g634118@edu365.cat
- Cristian – g634115@edu365.cat
- J. Antonio – g634203@edu365.cat
- Guillem – g634200@edu365.cat
Organització dels docents
Important treball del CTIC del centre com a tècnic i dinamitzador.
Coordinació dia/hora entre els centres. Participació dels tutors i de les tutores de cada grup-centre.
Activitats de l’alumnat
Activitats WebQuest
Comunicació (càmera web/ programa Skype)
Comunicació (correu electrònic)
Programa de presentació (PPT)
Presentació de les conclusions
Graella autoavaluació
Conclusions
PUNTS FORTS:
Alta motivació de l’alumnat i del professorat davant una activitat nova i amb companys/es dels altres centres.
Promoure la col·laboració de tothom.
Treball dels valors dins l’àrea d’Educació Física.
Treball interdisciplinar (llengua catalana, anglès...)
Conclusions
PUNTS FEBLES:
Impossibilitat de videoconferència amb els tres centres alhora.
Poc temps de comunicació ( només 1 hora setmanal ) entre els grups dels diferents centres.
Activitat 1
Lema:
“Per divertir-te:
fes joc net”
DEFINICIÓ:
EL FAIR-PLAY VOL DIR RESPECTE A
LES REGLES DEL JOC O L’ ESPORT.
EL FAIR-PLAY TAMBÉ
VOL DIR SER GENERÓS AMB ELS COMPANYS
DEL JOC.
ACTIVITAT 2 Article nº2 Andrzeg va fer una
competició i va guanyar. Però es va saltar una porta i els jutges no ho van veure i li van donar la medalla d’ or.
Andrzeg va anar als jutges i els hi va dir que es va saltar una porta i els hi va tornar la medalla.
Activitat 3
Què hauria de fer el jove atleta?
No anar-hi.
Com creus que se sent aquest atleta si participa en els jocs?
Racista.
Per què no està d'acord amb la política antisemítica?
Perquè es pensava que tots som iguals.
Conclusions de tot el grup
Conclusions de tot el grup (article): 3. El fet de guanyar una medalla o quedar en les primeres posicions d'una competició, no sempre significa que som els millors.
Conclusions de tot el grup (tema): 5. No es pot discriminar a ningú per la seva raça, la religió, la forma de pensar, ect.