El cas de la desaparició dels marges
-
Upload
pete-uline -
Category
Education
-
view
320 -
download
2
description
Transcript of El cas de la desaparició dels marges
![Page 1: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/1.jpg)
Projecte educatiu
Activitats didàctiques
![Page 2: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/2.jpg)
La Fundació El Solà
• estudi• conservació• desenvolupament• divulgació
Objectius
del patrimoni cultural i natural de la Fatarella, la Terra Alta i comarques veïnes
![Page 3: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/3.jpg)
divulgacióPatrimoni cultural i natural.
La Fatarella, …
Projecte educatiu
Construccions en pedra seca.
Agricultura de secà (aprofitament de l’aigua).
Medi social
Medi natural
Àrea lingüística
![Page 4: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/4.jpg)
Unitat didàctica
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Projecte educatiu
Educació primàriaCicle superior
![Page 5: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/5.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
• Continguts i relacions amb el currículum.• Objectius didàctics.• Metodologia.
Material:•Guia didàctica
(pel professor).•Quadern de treball
(per l’alumne).
![Page 6: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/6.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
• Àrea de Llengua.
• Coneixement del medi social i cultural.
• Coneixement del medi natural.
(Relació completa: al Projecte Educatiu redactat per la Fundació El Solà)
![Page 7: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/7.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Àrea de Llengua
Al llarg de les activitats, els alumnes es veuen involucrats en àmbits i papers comunicatius diversos:
• Audició, lectura, redacció.
• Debat en petit grup, preparant la direcció d’una activitat.
• Emisió d’ordres i instruccions, realitzant la direcció d’una activitat.
• Presa de notes de camp, i posterior transcripció de les mateixes
![Page 8: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/8.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Àrea de Llengua
Els alumnes coneixen una faceta més de la riquesa dialectal de la Llengua, en sentir parlar i expresar-se diverses persones de la Fatarella.
El vocabulari del camp i, en especial, de la pedra en sec, així com la toponímia, són altres camps de descoberta per les noies i els nois.
![Page 9: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/9.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Medi social
• Ús de plànols: escala, simbologia, orientació.
• Conceptes i vocabulari arquitectònics: arc de mig punt, volta de canó, parament, solament.
• Aproximació al fet històric, social i econòmic del món rural.
• Identitat personal i col·lectiva, a través del patrimoni de pedra seca.
![Page 10: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/10.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Continguts i relacions amb el currículum.
Medi natural
• Presa de mesures in situ: observacions a ull nu, lupa i binocles; ús d’instrumental de camp.
• Interpretació d’un paisatge i la seva transformació.
• Cicle geològic extern: la pedra de calar.
• Vegetals i vegetació.
• Conservació de la Natura.
![Page 11: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/11.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Objectius didàctics
• Identificar elements naturals i antròpics del paisatge.
• Relacionar els diversos elements del paisatge.
• Valorar els elements del paisatge agrari tradicional com a patrimoni cultural.
• Desenvolupar la capacitat d’establir relacions causa-efecte.
Literal de A. Vilarrasa i Ferran Colombo, “El paisatge de la Fatarella:... Projecte educatiu per a la Fundació El Solà”
![Page 12: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/12.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Metodologia
• Treball de camp (propi de les Ciències Naturals i Socials).
• Aprenentatge i Servei (ApS).
• Treball col·laboratiu.
Els tres puntals del nostre enfocament metodològic són:
![Page 13: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/13.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Metodologia
Treball de camp
• Sortida d’1 o 2 dies.
• Recorregut a peu pels defores de la Fatarella.
• Itinerari amb parades multidisciplinars.
• Presa de mesures, observacions directes i indirectes (ull nu, lupa, binocles, identificació de roques amb clorhídric).
![Page 14: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/14.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
MetodologiaAprenentatge i
servei - ApS
El grup d’alumnes rep una petició, en una carta on se’ls exposa el problema: la desaparició, lenta i inexorable, dels marges.
El grup debat l’acceptació del cas. Comença el camí de la resolució de l’enigma.
Al final de l’activitat, el grup comunica els seus resultats a l’Ajuntament de la Fatarella.
![Page 15: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/15.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
MetodologiaTreball
col·laboratiu
• Grups d’especialistes: geòlegs, botànics, arquitectes, antropòlegs, etc.
• Cada grup prepara i dirigeix el treball de camp de la respectiva especialitat.
• Cada grup prepara la documentació de la respectiva especialitat.
• Debat en petit i gran grup al llarg del projecte.
![Page 16: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/16.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Desenvolupament didàctic de la
unitat
![Page 17: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/17.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Desenvolupament didàctic de la unitat
Fase Activitat Temps Lloc
Inicial•Acceptació proposta.
•Organització de la investigació.4-8 h Centre
Desenvolu-pament
Itinerari 6 h La Fatarella
Síntesi
•Informes treball de camp.•Debat del problema; conclusió.•Elaboració de la resposta: informe i documents annexos.
•Avaluació.
5-8 h Centre
![Page 18: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/18.jpg)
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
Desenvolupament didàctic
Itinerari• Sortida d’experimentació (però amb elements
de sortida vivencial i de participació).
• Possibilitat de fer-ho en 2 matins, si el grup desitja fer una estada a la Fatarella.
• A les diferents parades, els grups especialistes dirigeixen a la resta de companys.
• Caminada d’uns 3 quilòmetres, per bon terreny.
![Page 19: El cas de la desaparició dels marges](https://reader033.fdocuments.co/reader033/viewer/2022042715/5599ea7a1a28abf44f8b4685/html5/thumbnails/19.jpg)
Projecte educatiu
Agraïts per la vostra atenció
El cas dE la dEsaparició dEls margEs
C/Solà, 2343781 LA FATARELLA
Terra Alta
Us esperem a la Fatarella