Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.
Click here to load reader
-
Upload
marta-alsina -
Category
Education
-
view
79 -
download
4
description
Transcript of Veure i entendre. Ud javier garcés. el rostre i el temps.
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Volum Batxillerat Artístic El rostre i el temps. Javier Garcés 8h (*)
Descripció de l'activitat
Prenent com a punt de partida l'obra de Javier Garcés (observació i reflexió), fer un breu recorregut d'evolució de la representació del rostre humà al llarg de la història i finalment realitzar un bust de petites dimensions amb fang.
Objectius didàctics Criteris d'avaluació
Analitzar les manifestacions plàstiques tridimensionals i reconèixer els valors que aporten, especialment les obres del patrimoni artístic proper, i la seva incidència social: informativa, comunicativa i cultural.
(1)Conèixer, comprendre, apreciar i valorar críticament diferents manifestacions i produccions artístiques i culturals en el seu context., així com la producció, tant individual com col·lectiva, de projectes tridimensionals generats a l'aula. Desenvolupar una actitud reflexiva i creativa sobre les aportacions
contemporànies en la concepció de la forma tridimensional i de l'espai.
Harmonitzar les experiències cognoscitives i sensorials de les diferents matèries afins que conformen la capacitat per emetre valoracions constructives i potenciar la capacitat d'autocrítica per desenvolupar el sentit estètic.
(2)Conèixer i aplicar els elements del llenguatge plàstic tridimensional inherent a tota representació, valorant les relacions que s’estableixen entre la forma i la comunicació.
Planificar i seguir, d’una manera activa i responsable, processos de treball d’acord amb una intenció o proposta prefixada, tot desenvolupant conscientment les fases necessàries: recollida d'informació, maduració de la idea, esborranys, proves tècniques i de materials, prototips, realització de l’obra definitiva, si escau, i valoració de resultats i processos.
(3)Elaborar projectes tridimensionals que combinin de manera unificada i coherent la forma, la matèria i el significat.
Realitzar composicions volumètriques en baixa tecnologia utilitzant mitjans d'expressió del llenguatge tridimensional.
(4)Utilitzar de manera creativa tècniques, materials bàsics, acabats i tractaments cromàtics en l'elaboració de composicions tridimensionals, establint una relació entre ells, en coherència amb unes intencions plàstiques i comunicatives personals.
1
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Volum Batxillerat Artístic El rostre i el temps. Javier Garcés 8h (*)
Continguts Competències generals Competències específiques
Observació i anàlisi visual, tàctil i motriu d’obres artístiques tridimensionals.
Competència artística i cultural. Competència cultural artística.
Reflexió sobre els referents del context que condicionen el procés i el resultat final de la producció tridimensional.
Competència linguística i audiovisual Competència en la sensibilitat estètica.
Valoració de l'organització i el seguiment d’una metodologia de treball en la creació plàstica tridimensional. Anàlisi dels processos i recursos necessaris per a la realització dels projectes.
Competència social i ciutadana Competència en el domini teoricopràctic de les tècniques i els procediments de la producció artística.
Competència d'autonomia i iniciativa personal.
Connexions amb altres matèries
Història de l'art Pel que fa referència a l'arxiu “el rostre i el temps”
Dibuix artístic Pel que fa referència a la realització d'esbossos previs a l'obra tridimensional
Cultura audiovisual Pel que fa referència a l'elaboració d'un dossier de seguiment
Sequència didàctica
Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)
At. divers.
Relació crit.aval.
Inicials 1 Introducció a l'obra de Javier Garcés: in situ, amb mitjans audiovisuals, gràfics...
Aula amb canó i internet.Arxiu “entrevista”.
grup-classe
1h no 1
2 Accés al seu bloc: observació i reflexió sobre el treball de l'artista. Aula amb accés a internethttp://garcesjavier.blogspot.com.es
Depèn de l'aula
1h no 1
2
Matèria Grup Classe Unitat didàctica Durada
Volum Batxillerat Artístic El rostre i el temps. Javier Garcés 8h (*)
Sequència didàctica
Descripció activitat Materials i recursos Org.social Durada(*)
At. divers.
Relació crit.aval.
3 Visualització de la presentació “El rostre i el temps” (Evolució del retrat escultòric). Reflexió i posada en comú.
Aula i canóArxiu “El rostre i el temps”
grup-classe
1h no 1,2
Desenvolupament
4 Elaboració d'un autoretrat amb fang i confecció dossier de seguiment gràfic (esbossos, idees prèvies i un seguiment fotogràfic del procés)
AulaFang i estrisCàmera/mòbil
individual 3h no 2,3,4
Síntesi 5 Exposició dels treballs. Autoavaluació i coavaluació. Aula grup-classe
1-2h no 1
(*)Nota: El temps atorgat a cada activitat és variable, depèn del número d'alumnes i l'interès que mostrin.
Instruments d'avaluació • Grau de participació activa i raonada en les intervencions a l'aula.• Autoretrat.• Dossier de seguiment.
3